Andelsboligforeninge "Østervang"

C/O Jette Rasmussen, C/O Jette Rasmussen - Rosenvænget 63 - 7130 Juelsminde, 7130 Juelsminde

CVR-nummer30035267
AdresseC/O Jette Rasmussen, C/O Jette Rasmussen - Rosenvænget 63 - 7130 Juelsminde, 7130 Juelsminde
Stiftet23. februar 2006
KommuneFaaborg-Midtfyn
Byggeår1982
Enheder50

Om Andelsboligforeninge "Østervang"

Andelsboligforeninge "Østervang" er en boligforening beliggende i Juelsminde, Faaborg-Midtfyn Kommune. Foreningen har adresse på C/O Jette Rasmussen, C/O Jette Rasmussen - Rosenvænget 63 - 7130 Juelsminde, 7130 Juelsminde. Foreningen blev stiftet 23. februar 2006 og har eksisteret i 20 år. Den tæller 50 enheder.

Som boligforening har Andelsboligforeninge "Østervang" ansvaret for drift og vedligeholdelse af ejendommens fællesarealer — fra regnskab og generalforsamling til forsikring og vedligeholdelsesplaner.

Bygningen er opført i 1982. Med over 44 år på bagen er løbende vedligeholdelse afgørende. Se vedligeholdelsesplaner.

I Juelsminde er der 14 registrerede boligforeninger med gennemsnitligt 17 enheder og et gennemsnitligt byggeår på 1999. Andelsboligforeninge "Østervang" er større end gennemsnittet i området.

Hvad kan Andelsboligforeninge "Østervang" spare?

Se estimeret besparelse med Ottica vs. traditionel administrator

Indblik

600 kr./md.

12 kr./enhed · ekskl. moms

Grundejer

360 kr./md.

Fast pris · ekskl. moms

Traditionel administrator

123.500 kr./år

Med Ottica Indblik

16.200 kr./år

107.300 kr. billigere

87% årlig besparelse inkl. salgsgebyrer og refusion

* Estimat baseret på branchegennemsnit (København). Se detaljeret beregning for jeres situation.

Hvad får I med Ottica?

  • AI-assistent der svarer på jeres spørgsmål om jura, økonomi og drift
  • Digitalt regnskab og budgetstyring tilpasset boligforeninger
  • Generalforsamlingsmodul med indkaldelse, afstemning og referat
  • Vedligeholdelsesplan og compliance-tjek
  • Kommunikation med beboere via beskeder og opslag
  • Dokumenthåndtering og deling med revisor og bestyrelse

Ofte stillede spørgsmål

Hvad koster det at administrere Andelsboligforeninge "Østervang"?
Med Ottica Indblik koster det 600 kr./md. (50 enheder × 12 kr., min. 360 kr.). Traditionel administration koster typisk 67.500 kr./år i fast honorar plus salgsgebyrer.
Hvad er CVR-nummeret for Andelsboligforeninge "Østervang"?
Andelsboligforeninge "Østervang" har CVR-nummer 30035267. Foreningen har adresse på C/O Jette Rasmussen, C/O Jette Rasmussen - Rosenvænget 63 - 7130 Juelsminde, 7130 Juelsminde.
Hvor mange enheder har Andelsboligforeninge "Østervang"?
Andelsboligforeninge "Østervang" har 50 enheder. Foreningen blev stiftet i 2006 og har eksisteret i 20 år.
Hvornår er bygningen opført?
Bygningen som Andelsboligforeninge "Østervang" hører til er opført i 1982. Nyere bygninger har generelt lavere vedligeholdelsesomkostninger de første 15–20 år.
Hvordan sammenligner Andelsboligforeninge "Østervang" sig med andre foreninger i Juelsminde?
Der er 14 foreninger i Juelsminde. Den gennemsnitlige forening har 17 enheder. Det gennemsnitlige byggeår er 1999.

Andre foreninger i Juelsminde

Relevante guides for foreninger