Andelsboligforeningen Solbo

Miljøvænget 3 - 4840 Nørre Alslev, 4840 Nørre Alslev

CVR-nummer34426996
AdresseMiljøvænget 3 - 4840 Nørre Alslev, 4840 Nørre Alslev
Stiftet1. juni 2012
KommuneGuldborgsund
Byggeår1988
Enheder1

Om Andelsboligforeningen Solbo

Andelsboligforeningen Solbo er en boligforening beliggende i Nørre Alslev, Guldborgsund Kommune. Foreningen har adresse på Miljøvænget 3 - 4840 Nørre Alslev, 4840 Nørre Alslev. Foreningen blev stiftet 1. juni 2012 og har eksisteret i 14 år. Den tæller 1 enheder.

Med 1 enheder er Andelsboligforeningen Solbo en mindre forening, hvor bestyrelsen typisk håndterer administrationen selv. Det kræver overblik over økonomi, vedligeholdelse og lovkrav — opgaver der nemt kan automatiseres.

Bygningen er opført i 1988. Med over 38 år på bagen er løbende vedligeholdelse afgørende. Se vedligeholdelsesplaner.

I Nørre Alslev er der 11 registrerede boligforeninger med gennemsnitligt 7 enheder og et gennemsnitligt byggeår på 1981. Andelsboligforeningen Solbo er tæt på gennemsnittet for området.

Hvad kan Andelsboligforeningen Solbo spare?

Se estimeret besparelse med Ottica vs. traditionel administrator

Indblik

360 kr./md.

12 kr./enhed · ekskl. moms

Grundejer

360 kr./md.

Fast pris · ekskl. moms

Traditionel administrator

28.300 kr./år

Med Ottica Indblik

4.320 kr./år

23.980 kr. billigere

85% årlig besparelse inkl. salgsgebyrer og refusion

* Estimat baseret på branchegennemsnit (København). Se detaljeret beregning for jeres situation.

Hvad får I med Ottica?

  • AI-assistent der svarer på jeres spørgsmål om jura, økonomi og drift
  • Digitalt regnskab og budgetstyring tilpasset boligforeninger
  • Generalforsamlingsmodul med indkaldelse, afstemning og referat
  • Vedligeholdelsesplan og compliance-tjek
  • Kommunikation med beboere via beskeder og opslag
  • Dokumenthåndtering og deling med revisor og bestyrelse

Ofte stillede spørgsmål

Hvad koster det at administrere Andelsboligforeningen Solbo?
Med Ottica Indblik koster det 360 kr./md. (1 enheder × 12 kr., min. 360 kr.). Traditionel administration koster typisk 28.300 kr./år i fast honorar plus salgsgebyrer.
Hvad er CVR-nummeret for Andelsboligforeningen Solbo?
Andelsboligforeningen Solbo har CVR-nummer 34426996. Foreningen har adresse på Miljøvænget 3 - 4840 Nørre Alslev, 4840 Nørre Alslev.
Hvor mange enheder har Andelsboligforeningen Solbo?
Andelsboligforeningen Solbo har 1 enheder. Foreningen blev stiftet i 2012 og har eksisteret i 14 år.
Hvornår er bygningen opført?
Bygningen som Andelsboligforeningen Solbo hører til er opført i 1988. Nyere bygninger har generelt lavere vedligeholdelsesomkostninger de første 15–20 år.
Hvordan sammenligner Andelsboligforeningen Solbo sig med andre foreninger i Nørre Alslev?
Der er 11 foreninger i Nørre Alslev. Den gennemsnitlige forening har 7 enheder. Det gennemsnitlige byggeår er 1981.

Andre foreninger i Nørre Alslev

Relevante guides for mindre foreninger