Grundejerforeningen Søvang

Søvang 17 - 4600 Køge, 4600 Køge

CVR-nummer32042155
AdresseSøvang 17 - 4600 Køge, 4600 Køge
Stiftet28. april 2009
KommuneRudersdal
Byggeår1965
Enheder1

Om Grundejerforeningen Søvang

Grundejerforeningen Søvang er en boligforening beliggende i Køge, Rudersdal Kommune. Foreningen har adresse på Søvang 17 - 4600 Køge, 4600 Køge. Foreningen blev stiftet 28. april 2009 og har eksisteret i 17 år. Den tæller 1 enheder.

Med 1 enheder er Grundejerforeningen Søvang en mindre forening, hvor bestyrelsen typisk håndterer administrationen selv. Det kræver overblik over økonomi, vedligeholdelse og lovkrav — opgaver der nemt kan automatiseres.

Bygningen er opført i 1965. Med over 61 år på bagen er løbende vedligeholdelse afgørende. Se vedligeholdelsesplaner.

I Køge er der 33 registrerede boligforeninger med gennemsnitligt 17 enheder og et gennemsnitligt byggeår på 1981. Grundejerforeningen Søvang er tæt på gennemsnittet for området.

Hvad kan Grundejerforeningen Søvang spare?

Se estimeret besparelse med Ottica vs. traditionel administrator

Indblik

360 kr./md.

12 kr./enhed · ekskl. moms

Grundejer

360 kr./md.

Fast pris · ekskl. moms

Traditionel administrator

28.300 kr./år

Med Ottica Indblik

4.320 kr./år

23.980 kr. billigere

85% årlig besparelse inkl. salgsgebyrer og refusion

* Estimat baseret på branchegennemsnit (København). Se detaljeret beregning for jeres situation.

Hvad får I med Ottica?

  • AI-assistent der svarer på jeres spørgsmål om jura, økonomi og drift
  • Digitalt regnskab og budgetstyring tilpasset boligforeninger
  • Generalforsamlingsmodul med indkaldelse, afstemning og referat
  • Vedligeholdelsesplan og compliance-tjek
  • Kommunikation med beboere via beskeder og opslag
  • Dokumenthåndtering og deling med revisor og bestyrelse

Ofte stillede spørgsmål

Hvad koster det at administrere Grundejerforeningen Søvang?
Med Ottica Indblik koster det 360 kr./md. (1 enheder × 12 kr., min. 360 kr.). Traditionel administration koster typisk 28.300 kr./år i fast honorar plus salgsgebyrer.
Hvad er CVR-nummeret for Grundejerforeningen Søvang?
Grundejerforeningen Søvang har CVR-nummer 32042155. Foreningen har adresse på Søvang 17 - 4600 Køge, 4600 Køge.
Hvor mange enheder har Grundejerforeningen Søvang?
Grundejerforeningen Søvang har 1 enheder. Foreningen blev stiftet i 2009 og har eksisteret i 17 år.
Hvornår er bygningen opført?
Bygningen som Grundejerforeningen Søvang hører til er opført i 1965. Ældre bygninger kræver typisk større vedligeholdelsesbudgetter og hyppigere eftersyn af bl.a. tag, facade og faldstammer.
Hvordan sammenligner Grundejerforeningen Søvang sig med andre foreninger i Køge?
Der er 33 foreninger i Køge. Den gennemsnitlige forening har 17 enheder. Det gennemsnitlige byggeår er 1981.

Andre foreninger i Køge

Relevante guides for mindre foreninger