Andelsboligforeningen Holbergsgade

Holbergsgade 29 - 8000 Aarhus C, 8000 Aarhus C

CVR-nummer30656482
AdresseHolbergsgade 29 - 8000 Aarhus C, 8000 Aarhus C
Stiftet1. januar 2007
KommuneAalborg
Byggeår1911
Enheder4

Om Andelsboligforeningen Holbergsgade

Andelsboligforeningen Holbergsgade er en boligforening beliggende i Aarhus C, Aalborg Kommune. Foreningen har adresse på Holbergsgade 29 - 8000 Aarhus C, 8000 Aarhus C. Foreningen blev stiftet 1. januar 2007 og har eksisteret i 19 år. Den tæller 4 enheder.

Med 4 enheder er Andelsboligforeningen Holbergsgade en mindre forening, hvor bestyrelsen typisk håndterer administrationen selv. Det kræver overblik over økonomi, vedligeholdelse og lovkrav — opgaver der nemt kan automatiseres.

Bygningen er opført i 1911, hvilket gør en grundig vedligeholdelsesplan særligt vigtig. Læs mere om vedligeholdelsesplaner og hensættelser til vedligeholdelse.

I Aarhus C er der 319 registrerede boligforeninger med gennemsnitligt 24 enheder og et gennemsnitligt byggeår på 1927. Andelsboligforeningen Holbergsgade er tæt på gennemsnittet for området.

Se alle boligforeninger i Aarhus

Hvad kan Andelsboligforeningen Holbergsgade spare?

Se estimeret besparelse med Ottica vs. traditionel administrator

Indblik

360 kr./md.

12 kr./enhed · ekskl. moms

Grundejer

360 kr./md.

Fast pris · ekskl. moms

Traditionel administrator

30.700 kr./år

Med Ottica Indblik

4.320 kr./år

26.380 kr. billigere

86% årlig besparelse inkl. salgsgebyrer og refusion

* Estimat baseret på branchegennemsnit (København). Se detaljeret beregning for jeres situation.

Hvad får I med Ottica?

  • AI-assistent der svarer på jeres spørgsmål om jura, økonomi og drift
  • Digitalt regnskab og budgetstyring tilpasset boligforeninger
  • Generalforsamlingsmodul med indkaldelse, afstemning og referat
  • Vedligeholdelsesplan og compliance-tjek
  • Kommunikation med beboere via beskeder og opslag
  • Dokumenthåndtering og deling med revisor og bestyrelse

Ofte stillede spørgsmål

Hvad koster det at administrere Andelsboligforeningen Holbergsgade?
Med Ottica Indblik koster det 360 kr./md. (4 enheder × 12 kr., min. 360 kr.). Traditionel administration koster typisk 30.700 kr./år i fast honorar plus salgsgebyrer.
Hvad er CVR-nummeret for Andelsboligforeningen Holbergsgade?
Andelsboligforeningen Holbergsgade har CVR-nummer 30656482. Foreningen har adresse på Holbergsgade 29 - 8000 Aarhus C, 8000 Aarhus C.
Hvor mange enheder har Andelsboligforeningen Holbergsgade?
Andelsboligforeningen Holbergsgade har 4 enheder. Foreningen blev stiftet i 2007 og har eksisteret i 19 år.
Hvornår er bygningen opført?
Bygningen som Andelsboligforeningen Holbergsgade hører til er opført i 1911. Ældre bygninger kræver typisk større vedligeholdelsesbudgetter og hyppigere eftersyn af bl.a. tag, facade og faldstammer.
Hvordan sammenligner Andelsboligforeningen Holbergsgade sig med andre foreninger i Aarhus C?
Der er 319 foreninger i Aarhus C. Den gennemsnitlige forening har 24 enheder. Det gennemsnitlige byggeår er 1927.

Andre foreninger i Aarhus C

Se alle foreninger i Aarhus

Relevante guides for mindre foreninger