Foulum/Formyre Landsby Forening

Hobro Landevej 42 - 8830 Tjele, 8830 Tjele

CVR-nummer30370422
AdresseHobro Landevej 42 - 8830 Tjele, 8830 Tjele
Stiftet3. april 2007
KommuneViborg
Byggeår1935
Enheder1

Om Foulum/Formyre Landsby Forening

Foulum/Formyre Landsby Forening er en boligforening beliggende i Tjele, Viborg Kommune. Foreningen har adresse på Hobro Landevej 42 - 8830 Tjele, 8830 Tjele. Foreningen blev stiftet 3. april 2007 og har eksisteret i 19 år. Den tæller 1 enheder.

Med 1 enheder er Foulum/Formyre Landsby Forening en mindre forening, hvor bestyrelsen typisk håndterer administrationen selv. Det kræver overblik over økonomi, vedligeholdelse og lovkrav — opgaver der nemt kan automatiseres.

Bygningen er opført i 1935, hvilket gør en grundig vedligeholdelsesplan særligt vigtig. Læs mere om vedligeholdelsesplaner og hensættelser til vedligeholdelse.

I Tjele er der 15 registrerede boligforeninger med gennemsnitligt 5 enheder og et gennemsnitligt byggeår på 1979. Foulum/Formyre Landsby Forening er tæt på gennemsnittet for området.

Hvad kan Foulum/Formyre Landsby Forening spare?

Se estimeret besparelse med Ottica vs. traditionel administrator

Indblik

360 kr./md.

12 kr./enhed · ekskl. moms

Grundejer

360 kr./md.

Fast pris · ekskl. moms

Traditionel administrator

28.300 kr./år

Med Ottica Indblik

4.320 kr./år

23.980 kr. billigere

85% årlig besparelse inkl. salgsgebyrer og refusion

* Estimat baseret på branchegennemsnit (København). Se detaljeret beregning for jeres situation.

Hvad får I med Ottica?

  • AI-assistent der svarer på jeres spørgsmål om jura, økonomi og drift
  • Digitalt regnskab og budgetstyring tilpasset boligforeninger
  • Generalforsamlingsmodul med indkaldelse, afstemning og referat
  • Vedligeholdelsesplan og compliance-tjek
  • Kommunikation med beboere via beskeder og opslag
  • Dokumenthåndtering og deling med revisor og bestyrelse

Ofte stillede spørgsmål

Hvad koster det at administrere Foulum/Formyre Landsby Forening?
Med Ottica Indblik koster det 360 kr./md. (1 enheder × 12 kr., min. 360 kr.). Traditionel administration koster typisk 28.300 kr./år i fast honorar plus salgsgebyrer.
Hvad er CVR-nummeret for Foulum/Formyre Landsby Forening?
Foulum/Formyre Landsby Forening har CVR-nummer 30370422. Foreningen har adresse på Hobro Landevej 42 - 8830 Tjele, 8830 Tjele.
Hvor mange enheder har Foulum/Formyre Landsby Forening?
Foulum/Formyre Landsby Forening har 1 enheder. Foreningen blev stiftet i 2007 og har eksisteret i 19 år.
Hvornår er bygningen opført?
Bygningen som Foulum/Formyre Landsby Forening hører til er opført i 1935. Ældre bygninger kræver typisk større vedligeholdelsesbudgetter og hyppigere eftersyn af bl.a. tag, facade og faldstammer.
Hvordan sammenligner Foulum/Formyre Landsby Forening sig med andre foreninger i Tjele?
Der er 15 foreninger i Tjele. Den gennemsnitlige forening har 5 enheder. Det gennemsnitlige byggeår er 1979.

Andre foreninger i Tjele

Relevante guides for mindre foreninger